Walczenie z zanieczyszczeniem powietrza

Walczenie z zanieczyszczeniem powietrza

Parę dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny warto nabrać odrobinę refleksji dotyczących dość dużego problemu, który daje o sobie znać na terenie całej Polski. Mowa tu bezdyskusyjnie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy w sumie codziennie, oczywiście mają do czynienia z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. W sposób niewątpliwy warto notorycznie nauczać czym jest degradacja środowiska oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych programach został poruszony ten właśnie temat. W głównej mierze warto mieć świadomość tego, że aktualnie w Polsce zaczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił również problem smogu. Dobrą metodą na zapobieganie zatruciu środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego zaznaczył ponadto, iż większość smogu w Polsce generujemy sami w naszych domach. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Wyrabiana przez wymienioną spółkę energia, za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna, jak ogłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem i z COVID możemy ze sobą bezspornie połączyć. Epidemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się w terenach o nadzwyczaj wysokim zanieczyszczeniu powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog niewątliwie trzeba także wiedzieć, co w praktyce jest główną przyczyną. Tak więc jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niszczycielskich substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich perspektyw jest niepojęcie istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.